Ogólnokształcące Liceum Lotnicze
Aktualności
Dzień Patronów Szkoły
11.09.2017
Dęblin, 11 września 2017

 

 11 września w Liceum Lotniczym obchodzony jest Dzień Patronów Szkoły, którymi są: kapitan pilot Franciszek Żwirko i inżynier konstruktor Stanisław Wigura - zwycięzcy międzynarodowych zawodów lotniczych Challenge w dniu 28 sierpnia 1932 roku w Berlinie. Niespełna dwa tygodnie później (11 września 1932r.), Żwirko i Wigura zginęli w okolicach miejscowości Cierlicko na Śląsku Cieszyńskim, w drodze na meeting lotniczy w Pradze.
Po uroczystym apelu szkoły, podczas, którego młodzież przywołała pamięć o przedwojennych ambasadorach polskiego lotnictwa, delegacja społeczności szkolnej wraz z dyrektorem Andrzejem Jaworskim i zastępcą ds. wychowawczych Wiesławem Chwaścińskim, złożyła wiązankę pod tablicą upamiętniającą pobyt Żwirki w Dęblinie w latach 1931-1932, gdzie był dowódcą Eskadry Ćwiczeń Pilotażu w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa.

W niedzielę – 10 września delegacja uczniów OLL wraz z zastępcą dyrektora ds. wychowawczych Wiesławem Chwaścińskim, uczestniczyła w uroczystych obchodach upamiętniających 85. rocznicę katastrofy w Cierlicku. Poświęcimy temu oddzielny wpis w aktualnościach szkoły.


[Aby przejść do galerii – kliknij w zdjęcie poniżej]


 

A. Przedpełska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych