Ogólnokształcące Liceum Lotnicze
Aktualności
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
01.03.2018
Dęblin, 1 marca 2018
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczniowie OLL uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Muzeum Sił Powietrznych, podczas którego przywoływano trudne historie z II wojny światowej oraz powojenne - infiltrowanych lotników, którzy zdecydowali się po wojnie powrócić do Polski oraz tragedie lubelskich wsi.

Pamięć Niezłomnych uczczono także podczas mszy św. sprawowanej w kościele garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej.

Mianem „Żołnierzy Wyklętych” określa się antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji”, czy jako „żołnierze niezłomni”. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie ani nawet ocalić swojego wizerunku – zaciążyło na nich na lata odium „bandytów”.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez Sejm miało miejsce 3 lutego 2011. Jest to forma uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL.

A. Przedpełska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych