Ogólnokształcące Liceum Lotnicze
Aktualności
Ślubowanie 2018 - relacja i galeria zdjęć (1)
24.11.2018
Dęblin, 24 listopada 2018

 
 

W wyjątkowym roku jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, roku stulecia wojskowego lotnictwa polskiego, uczniowie pierwszej klasy, przystąpili do Ślubowania na sztandar szkoły. Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Loretańskiej, sprawowana w intencji całej społeczności szkolnej. Przewodniczył jej Dziekan Dekanatu Sił Powietrznych ks. prałat płk Janusz Radzik.
 
 
Część oficjalna odbyła się w Klubie Uczelnianym Lotniczej Akademii Wojskowej. Tradycyjnie słowa przyrzeczenia, uczniowie wypowiedzieli w obecności rodzin licealistów i zaproszonych gości.  Dyrektor szkoły ppłk Andrzej Jaworski podkreślił, że swoją obecnością nadali szkolnej uroczystości rangę, a także okazali sympatię i wsparcie dla misji szkoły.
 
 
Obecni byli między innymi: Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, reprezentujący Lubelskiego Kuratora Oświaty wicekurator Eugeniusz Pelak wraz z wizytatorem Marcinem Rybickim, wnuczka Franciszka Żwirki, patrona szkoły, Ewa Żwirko-Niwińska, Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka. Wśród gości znaleźli się także: reprezentujący 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego płk Waldemar Cyran, Prorektor ds. Kształcenia i Studenckich LAW płk Adam Wetoszka, płk pil. Piotr Iwaszko (absolwent Liceum Lotniczego) reprezentujący Inspektorat Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego RSZ oraz Dowódcę 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. W uroczystości brali również udział dowódcy i przedstawiciele jednostek wojskowych oraz sympatycy szkoły i jej absolwenci.

 
Słowa przysięgi uczniowie powtarzali za dyrektorem szkoły ppłk. Andrzejem Jaworskim. Ceremonię ślubowania prowadził zastępca ds. wychowawczych ppłk Wiesław Chwaściński. Do uroczystości uczniowie przygotowywali się niemalże od pierwszych dni pobytu w szkole: zasady musztry szlifowali pod opieką kierownika internatu mjr. Mirosława Bujnika i wychowawcy mjr. Krzysztofa Kaliszczuka. Po złożeniu przyrzeczenia pierwszoklasiści porywająco zaśpiewali Marsz Lotników oraz Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Dęblinie, pod batutą kapelmistrza kpt. Andrzeja Greszty. Dodatkowo wykonali wiązankę pieśni żołnierskich, którą zadedykowano rodzinom pierwszoklasistów.
 
Uroczyste ślubowanie to dzień, w którym dyrektor szkoły przyznaje nagrody i wyróżnienia uczniom za ich szczególne osiągnięcia.
Za uzyskanie Stypendium Prezesa Rady Ministrów gratulacje od wicekuratora Eugeniusza Pelaka i dyrektora szkoły ppłk. Andrzeja Jaworskiego odebrał uczeń oddziału 2a Adrian Borkowski, któremu towarzyszyli rodzice Joanna i Rafał Borkowscy oraz wychowawcy pani Beata Jędrys i pani Grażyna Tomczyszyn.
 
 
Za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie tytuł Wzorowy Uczeń OLL po raz pierwszy otrzymali: Adrian Borkowski, Michał Rożenko, Krystian Szymczyk i Hubert Chylewski. Na kolejny rok szkolny zachowali: Adrianna Jarosik, Patryk Gołąb, Kacper Wiśniewski i Szymon Konwaluk.
 
 
Za osiągnięcie średniej 5,00 i wyższej oraz wzorowe zachowanie jednorazowe stypendium dyrektora OLL otrzymali uczniowie: Adrian Borkowski, Michał Rożenko, Hubert Chylewski i Kacper Wiśniewski.
 
 
Za uzyskanie najwyższych wyników w nauce i dyscyplinie we współzawodnictwie klasowym w roku szkolnym 2017/2018 Puchar Przechodni Dyrektora OLL odebrał w imieniu oddziału 2a przewodniczący Michał Rożenko wraz z wychowawcami Beatą Jędrys i Grażyną Tomczyszyn.
 
 
Za duże zaangażowanie w szkolenie spadochronowe właściciele Szkoły Spadochronowej Sky Club Paweł Dobek i Paweł Panaś wyróżnili nagrodą rzeczową ucznia Emila Rutkowskiego, zaś za duże zaangażowanie w szkolenie szybowcowe Dyrektor Aeroklubu Mieleckiego Paweł Świerczyński wyróżnił nagrodą książkową uczniów Julię Grabek i Wiktora Zająca. 
 
 
Dyrektor OLL przyznał nagrody rzeczowe wszystkim uczniom oddziału 1c za zdobycie pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Naukowym ADAMED SmartUP – autorów filmu edukacyjnego „Geometria Świata, czyli z jakich kształtów składa się nasza rzeczywistość, pracujących pod kierunkiem nauczyciela matematyki Anny Ostrowskiej-Tywanek.
 
Po wręczeniu nagród i wyróżnień głos zabrał dyrektor szkoły ppłk Andrzej Jaworski, który w swoim przemówieniu nawiązał do piosenki „Bądź pilotem”, autorstwa kpt. rez. pil. Andrzeja Wiejaka, odtworzonej przed rozpoczęciem uroczystości:
 
„Ten pomysł na życie przychodzi znienacka
Jak szarża emocji i myśl zawadiacka
By przestrzeń wysoką, stratosferyczną,
Oswoić odległą, uczynić bliską.

Bądź pilotem, bądź pilotem swego życia,
Nie pozwalaj życiu wodzić się za nos,
Nie dowierzaj obietnicom bez pokrycia,
I rozpocznij własny lot.”
 
„To kolejne ślubowanie, które jak co roku autentycznie wzrusza. – mówił dyrektor „lotnika” – Chyba najbardziej dlatego, że ci chłopcy i te dziewczęta już teraz wiedzą na jakich wartościach chcą oprzeć swoje życie. Oni przecież, nie tylko jak ich rówieśnicy po prostu wybrali średnią szkołę, oni już podjęli decyzję o tym, co chcą robić w życiu. Ich wybór to „pomysł na życie”, jak przed chwilą usłyszeliśmy w piosence. To wzięcie swojego losu w swoje ręce. Pilotami – mam nadzieję – wszyscy będą za parę lat, ale pilotami swojego życia już są, już wzięli stery w swoje ręce”.  

Dyrektor zapewnił, że w zamian za wysokie wymagania stawiane uczniom: rzetelna nauka, wzorowa dyscyplina, przestrzeganie obowiązujących zasad, Liceum Lotnicze daje wszystko, co ofiarować powinna dobra, współczesna szkoła: „wysoki poziom nauczania, właściwe wzorce zachowań, mądry system wartości, życzliwość w każdej sytuacji”.

Gratulacje i życzenia powodzenia w obranej drodze kształcenia dla ślubujących uczniów przekazali w przemówieniach także: Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, wicekurator Eugeniusz Pelak oraz wnuczka patrona szkoły Ewa Żwirko-Niwińska.  

W imieniu uczniów powitał młodszych kolegów w gronie licealistów przewodniczący samorządu uczniowskiego Emil Rutkowski.
 
 „Witam w licznej społeczności uczniów, absolwentów, sympatyków „lotnika”. Witam na pokładzie!” – tymi słowami dyrektor szkoły zakończył uroczystość, która swoją wyjątkowością i podniosłością zachwyciła wszystkich obecnych w tym dniu w murach Liceum Lotniczego.


Z okazji Ślubowania na ręce Dyrektora szkoły zostały wystosowane okolicznościowe pisma autorstwa:
  
(Aby przejść do galerii zdjęć – proszę kliknąć w zdjęcie poniżej)
 
inf. i fotografie A. Przedpełska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych