Ogólnokształcące Liceum Lotnicze
Aktualności
Wycieczka do Żagania - oddział II a
09.04.2019
Żagań-Zielona Góra, 3-7 kwietnia 2019

 
 
 
W ramach preorientacji zawodowej, uczniowie oddziału II a i uczennice od. I a, wraz z wychowawczyniami p. Beatą Jędrys i p. Grażyną  Tomczyszyn, odbyli wycieczkę do 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Jednocześnie program wycieczki obejmował zwiedzanie miejsc o charakterze patriotycznym i historycznym, jakie oferuje turystom Ziemia Lubuska.
 

Pierwszego dnia zapoznano się z tradycją oraz bazą szkoleniową „Czarnej Dywizji”, która jest największym w Polsce Związkiem Taktycznym Wojsk Lądowych i jedynym o strukturze pancernej. Do zadań 11.LDKPanc należy utrzymywanie oddziałów i pododdziałów w gotowości do prowadzenia operacji obronnej kraju. W Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych uczniowie uczestniczyli w muzealnej lekcji historii.
Następnie zwiedzono Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, które upamiętnia martyrologię alianckich jeńców wojennych oraz ich działania mające na celu ucieczkę z niewoli.
Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki był spacer w Mużakowskim Parku Krajobrazowym - największym w stylu angielskim na terenie Polski, określanym często sercem perły lubuskiego pogranicza, wpisanym do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Parku sięga 1815 roku. Pod względem krajobrazowym to wyjątkowe miejsce stanowiące swoiste połączenie natury oraz sztuki ogrodniczej. Park wpisany jest w malowniczą scenerię doliny Nysy Łużyckiej.

 

Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU), którego największą atrakcję stanowi kompleks podziemny. Fortyfikacje MRU, zostały wybudowane na odcinku ok. 80 km. przez Niemców w latach 1934–1944. Stworzona fortyfikacja to kilkadziesiąt bunkrów żelbetonowych, tworzących system, który przypomina labirynt. Podziemie wyposażone było we wszelkie potrzebne urządzenia: kanalizację, wentylatory, oświetlenie a nawet wąskotorową kolejkę elektryczną. Niezliczone tony betonu i stali. Pancerne kopuły o grubości 30cm, czy też żelbetowe 1,5 metrowe ściany – to wszystko miało zabezpieczyć wschodnią granicę Rzeszy.

 

Uczniowie zapoznali się także z zabytkami  Zielonej Góry - z racji niewielkich zniszczeń wojennych pozostała tutaj zachowana cała przedwojenna zabudowa miejska. Podczas zwiedzania Starego Miasta uwagę turystów przyciągają zabawne, miniaturowe rzeźby tzw. Bachusików, przedstawiających „dzieci” Bachusa – rzymskiego boga dzikiej natury, winnej latorośli i wina. Zatrzymano się również w Palmiarni Zielonogórskiej położonej na szczycie Winnego Wzgórza. Otoczona tzw. Parkiem Winnym porośniętym winoroślami stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych miasta.
Na zakończenie dnia uczestnicy wycieczki skorzystali w Żaganiu z basenu na terenie sportowego obiektu w Żaganiu, gdzie byli zakwaterowani.

 

W niedzielę, późnym popołudniem, uczniowie powrócili do internatu. Zmęczeni po długiej podróży, ale bogatsi o niezapomniane wrażenia.
 

(Aby przejść do galerii – proszę kliknąć w zdjęcie poniżej)

 

tekst A. Przedpełska, fot. M. Michaluk


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych