Ogólnokształcące Liceum Lotnicze
Aktualności
Narodowe Czytanie 2019
07.09.2019
Dęblin, 7 września 2019

 

 

Uczniowie klasy II – Jakub Mazurek i Szymon Majka reprezentowali szkołę podczas kolejnej edycji Narodowego Czytania. W tym roku Para Prezydencka, patronująca przedsięwzięciu, zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Licealiści z „lotnika” przybliżyli słuchaczom opowiadanie Bruno Schulza pt. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”.

 

Impreza organizowana była przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dęblinie, a odbywała się na placu przed Urzędem Miasta. Organizatorzy odtworzyli sugestywny i sentymentalny klimat miasteczka z przełomu wieków XIX i XX. Wśród czytających i widzów przechadzały się kwiaciarki, gazeciarze, panie i panowie ubrani w stroje z epoki. W tle słychać było kataryniarza. Na ławeczce przysiadł Bolesław Prus…

Na wszystkich czekało stoisko z poczęstunkiem.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie z „lotnika” uczestniczą w akcji od jej pierwszej edycji.

 

(Aby przejść do galerii zdjęć – proszę kliknąć w zdjęcie poniżej)

 

 

 

 

A. Przedpełska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych