Po zakończeniu gali finałowej Festiwalu Piosenki Lotniczej, na placu przed Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt wybrzmiał wyjątkowy koncert zatytułowany „Requiem dla Janki”. Muzykę skomponował Józef Skrzek, inspiracją tekstów, w tym czytanych przez uczniów, była książka Marii Nurowskiej „Pamiętnik znaleziony w Katyniu”.
Jest to zbeletryzowana biografia Janiny Lewandowskiej, podporucznika pilota lotnictwa Wojska Polskiego II RP, która jako jedyna kobieta była więziona w Kozielsku i zamordowana w Katyniu. Pochodziła z rodziny o głębokich tradycjach wolnościowych – była córką generała Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego w Powstaniu Wielkopolskim. 17 września wraz z kolegami dostała się do sowieckiej niewoli i została internowana w obozie w Kozielsku. Stała się przykładem odwagi i wsparcia dla innych jeńców w Kozielsku. Nazywano ją nawet „Matką Boską Kozielską”. Zamordowana została w Katyniu 22 kwietnia, w dniu swoich 32. urodzin.
W koncercie wystąpił kompozytor – Józef Skrzek z towarzyszeniem młodzieży: zespołu Szarotki z Klubu 5. batalionu strzelców podhalańskich z Przemyśla oraz zespołu Dywizjon z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. Koncert miał przepiękną, naturalną oprawę letniego wieczoru i wpisaną weń grę świateł estradowych, a także wyjątkową w wymiarze symbolicznym: w sąsiedztwie „Szkoły Orląt” – kolebki lotnictwa polskiego, tuż przy plenerowych wystawach Muzeum Sił Powietrznych.
Występ był znakomicie przyjęty przez zgromadzonych widzów.
Projekt muzyczny pilotował pan Andrzej Królikowski – instruktor zespołu „Dywizjon”.
(Aby przejść do galerii – proszę kliknąć w zdjęcie poniżej)