Ogólnokształcące Liceum Lotnicze
Aktualności
Święto Patronów Szkoły
11.09.2019
Dęblin, 11 września 2019

 

 

 

Każdego roku, 11 września w Liceum Lotniczym obchodzone jest Święto Patronów Szkoły – Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Podczas porannego, uroczystego apelu młodzież - Ala Rogalska, Zoja Cichór, Martyna Mitura, Emil Rutkowski, Paweł Wesołowski, Szymon Majka i Jakub Mazurek, przywołała pamięć o Patronach. Następnie delegacja uczniów - Maciej Wierzejski i Kamil Kmieć, wraz z dyrektorem szkoły panem Andrzejem Jaworskim oraz towarzyszącymi: zastępcą panem Ireneuszem Hostmanem i kierownikiem internatu panem Mirosławem Bujnikiem, złożyli kwiaty i zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą pobyt Żwirki w Dęblinie.

Na terenie szkoły zorganizowana została wystawa fotograficzna oraz wystawka mobilna, przybliżająca informacje i ciekawostki z życia Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.

 

Byli duetem wyjątkowym: pilot wojskowy i pilot cywilny - inżynier i konstruktor samolotów. Wspólnie zwyciężali w konkursach i zawodach lotniczych, bardzo popularnych w okresie międzywojennym, kiedy lotnictwo tak naprawdę dopiero zaczynało się rozwijać. Zginęli też razem 11 września 1932 roku. Lecieli na spotkanie lotników do Pragi, gdy podczas nagłej burzy w ich samolocie RWD-6, którego współtwórcą był Stanisław Wigura, urwało się skrzydło. Znajdowali się akurat nad Cierlickiem Górnym koło Cieszyna. Tam, w miejscu katastrofy, znajdują się ich symboliczne groby, a pochowani zostali w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

 

Najgłośniejszym osiągnięciem Żwirki i Wigury było zwycięstwo w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w dniu 28 sierpnia 1932 roku. Była to impreza organizowana przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) przed II wojną światową. Zawody te przewidziane były jako konkurs samolotów turystycznych. Stałym punktem zawodów Challenge był lot okrężny dookoła Europy. W pozostałych etapach m.in. oceniano poziom techniczny konstrukcji samolotów, przeprowadzano próby zużycia paliwa, próby szybkiego uruchomienia silnika, oceniano czas i sposób składania i rozkładania skrzydeł.

Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku, Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest w Polsce w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932.

  

(Aby przejść do galerii – proszę kliknąć w zdjęcie poniżej)

 
 
A. Przedpełska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych