Ogólnokształcące Liceum Lotnicze
Aktualności
Pokazy filmów w ramach spotkań  W lotniczym kręgu
25.09.2019
Dęblin, 24 września 2019

 

 

 

W minionym roku szkolnym w OLL realizowane były przez reżysera, pana Sławomira Górskiego dwa filmy dokumentalne „Mechanik 303” oraz „Bombowy As”, których ideą było spojrzenie na postawy dwóch różnych pokoleń, z początku i z końca XX wieku, weterana wojennego oraz zwykłego młodego człowieka żyjącego we współczesnym czasie. Filmy są częścią większego projektu filmowego. Na potrzeby filmów przybliżono dwóch bohaterów II wojny światowej związanych z lotnictwem: Tadeusza Terlikowskiego – mechanika Dywizjonu 303 i Jana Bohdana Ejbicha pilota bombowca Wellington.

24 września w Muzeum Sił Powietrznych odbyła się prapremiera filmów, na których gościł reżyser pan Sławomir Górski oraz delegacja Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, na czele z dyrektorem panem Jackiem Karczewskim. Spotkanie rozpoczął dyrektor Muzeum pan Paweł Pawłowski, przedstawiając obecnych gości. Na pokaz zaprosił dyrektor szkoły pan Andrzej Jaworski, przypominając, że to wydarzenie wpisuje się w realizowany od kilku lat przez szkołę program spotkań „W lotniczym kręgu”.

Uczniowie, wręczając reżyserowi pamiątkową plakietę, podziękowali za umiejscowienie współczesnej części akcji filmów w Liceum Lotniczym.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

Tadeusz Terlikowski - mechanik dywizjonu 303

Urodził się 17 listopada 1917 r. w Bacewiczach koło Bobrujska (dzisiejsza Białoruś). W latach 1937-1939 służył w 13. Eskadrze I Pułku Lotniczego na Okęciu w Warszawie. We wrześniu 1939 r. walczył w obronie Polski. Po ewakuacji przez Rumunię i Bliski Wschód, zasilił szeregi 145. Polskiego Dywizjonu we francuskim Lyonie. Po kapitulacji Francji, przez Hiszpanię i Algierię, przedostał się do Szkocji.

Po ukończeniu szkoły mechaników w Blackpool trafił do Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, zaliczanego do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. W Dywizjonie 303 wziął udział w Bitwie o Anglię, a następnie w alianckiej inwazji na Normandię w czerwcu 1944 r.

Po II wojnie światowej Tadeusz Terlikowski zamieszkał na stałe w USA. Był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), uhonorowanego w 2017 r. przez IPN tytułem Kustosza Pamięci Narodowej.

 

Jan Bohdan Ejbich - pilot Bombowca Wellington

Urodził sie 22 października 1916 roku w rosyjskim Saratowie w patriotycznej rodzinie Jana Ejbicha, podpułkownika Wojska Polskiego. Maturę zdał w Gimnazjum o.o Marianów na Bielanach, rok spędził na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie został absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa. W Kampanii Wrześniowej 1939 roku służył w randze podporucznika w rzucie technicznym 1 Pułku Lotniczego.

Internowany w rumuńskiej Corabii nad Dunajem, poprzez Liban dostał się do Marsylii i rozpoczął służbę w Polskich Siłach Powietrznych we Francji. Po klęsce Francji służył w Anglii, gdzie został przydzielony do baz lotniczych Castle Kennedy i Mona, szkolących personel powietrzny RAF. W 1943 roku został przydzielony do 304 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej”. Po 44 lotach operacyjnych zakończył działania bojowe  w stopniu kapitana (Flight Lieutenant) i został odkomenderowany na studia politechniczne. Ukończył inżynierię elektryczną na Uniwersytecie Londyńskim, a następnie podjął pracę jako inżynier projektant urządzeń elektrycznych w firmie Westinghouse Brake and Signal. Do Kanady wyemigrował w roku 1952 i pracował jako inżynier w przedsiębiorstwach Canadian General Electric, Reliance Electric oraz Federal Pioneer Electric.

 

[Źródło informacji o bohaterach filmu: nota reżysera.]


(Aby przejść do galerii – proszę kliknąć w zdjęcie poniżej)

 

 

A. Przedpełska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych