Ogólnokształcące Liceum Lotnicze
Aktualności
Uroczystości pogrzebowe gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora
06.11.2019
Dęblin, 5-6 listopada 2019

 

 

 

Zastępca dyrektora pan Wiesław Chwaściński wraz z delegacją uczniów OLL uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych byłego Komendanta „Szkoły Orląt” śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora. Organizatorami pogrzebu byli: Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie i Lotnicza Akademia Wojskowa. Na uroczystość zostały zaproszone najwyższe władze państwowe, samorządowe oraz wojskowe. Uczestniczyła w nich Rodzina Generała w tym obydwie Córki.

W godzinach wieczornych 5 listopada trumna ze szczątkami gen. Ścibiora była  wystawiona w Pałacu Jabłonowskich. Wartę przy niej pełnili między innymi uczniowie naszej szkoły.

Msza żałobna odbyła się 6 listopada w hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego, a pochówek nastąpił na placu przy Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej. Pamiątkowa mogiła odnosi się do tradycyjnej symboliki lotniczej - m.in. szachownicy Sił Powietrznych.

Generał brygady pilot Szczepan Ścibior w latach 1947–1951 był Komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. 9 sierpnia 1951 r. został aresztowany przez oficerów Głównego Zarządu Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej. 13 maja 1952 r. wyrokiem Najwyższego Sadu Wojskowego został niesłusznie skazany na karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia 1952 r. NSW stwierdził 26 kwietnia 1956 jego niewinność i uchylił wyrok z 1952. Dokładne miejsce pochówku długo pozostawało nieznane. Dopiero w 2017 r., dzięki badaniom i pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odnaleziono jego szczątki na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach.

 

(Aby przejść do galerii – proszę kliknąć w zdjęcie poniżej)

 

 

A. Przedpełska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych